las w zamkniętym szkle - jak o niego dbać aby cieszył jak najdłużej



Kompozycje w szkle to ekosystemy, które potrafią wytworzyć warunki pozwalające na samodzielny rozwój roślin bez znaczącej ingerencji ludzkich rąk. Należy jednak pamiętać, że taki ekosystem to żywy organizm, który do prawidłowego rozwoju musi otrzymać od nas niewielką pomoc.   
Poniżej kilka pytań najczęściej zadawanych przez posiadaczy małego lasu i odpowiedzi, które mam nadzieję będą przydatne. 
insta: @dziuplaartystyczna
  • gdzie ustawić kompozycję w szkle?

Najlepiej w jasnym miejscu (światło jest niezbędne
w procesie fotosyntezy) z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych (tak żeby szkło się nie nagrzewało), nie stawiamy lasu na podłodze z ogrzewaniem podłogowym, przy kaloryferze i innych źródłach ciepła jak kominek, kuchenne piecyki i płyty itp. Ekosystem nie lubi zmian, reaguje na czynniki zewnętrzne.
W pierwszych dniach słój będzie potrzebował czasu na przystosowanie do nowego miejsca, dlatego ekosystem może być zaparowany, na ściankach mogą pojawić się kropelki.
  • jak nawadniać?

Na ściankach naczynia tworzy się para / mgiełka – tak ma być. Lasu w szkle NIE PODLEWAMY REGULARNIE - jedynie kiedy zaobserwujemy niedobór wody (sprawdzamy dotykając podłoże) w takiej sytuacji rośliny podlewamy najlepiej bezpośrednio do podłoża (wodą odstaną w temp. pokojowej). Jeśli naczynie intensywnie paruje np. po ściankach naczynia płyną krople i trwa to więcej niż tydzień, można naczynie przewietrzyć otwierając słój na noc. 



  • naczynie „paruje” z jednej strony?
Oznacza to, że wokół panują różne temperatury (często na parapetach). Zaleca się przestawić naczynie do miejsca gdzie temperatura z każdej strony będzie podobna.

  • jak pielęgnować rośliny?

Odmiany roślin oraz podłoże do kompozycji w szkle dobierane są w odpowiedni sposób, aby stworzy,
między sobą ekosystem pozwalający na właściwy
i samodzielny rozwój. Rośliny zamknięte w naczyniach rosną bez potrzeby ingerencji w formie przycinania czy też przesadzania /wymiany roślin (nie jest to jednak zabronione). W przypadku zabrudzenia wewnętrznych ścianek naczynia, myjemy je ręcznikiem papierowym zroszonym czystą wodą.

  • jak czyścić naczynie?
W przypadku zabrudzenia wewnętrznych ścianek naczynia, myjemy je ręcznikiem papierowym zroszonym czystą wodą. Zewnętrzną część naczynia również staramy się myć bez używania detergentów.

  • co zrobić gdy roślina zachoruje?

Każda roślina narażona jest na atak chorób. Niestety nośnikiem ww. ”niespodzianek” mogą być podłoża, elementy dekoracyjne, jak i same rośliny zarażone jeszcze na etapie produkcji. Musimy pamiętać, iż rośliny zamknięte w szkle narażone są również na bardzo dużą wilgotność w związku, z tym (zwłaszcza
w pierwszych tygodniach po wprowadzeniu lasu do naszej przestrzeni) wymagają one obserwacji, wietrzenia lub nawadniania w razie potrzeby.

W przypadku dostrzeżenia w naczyniu chorującej rośliny należy niezwłocznie usunąć ją z kompozycji. Podobnie jest z chorującymi listkami po prostu je usuwamy (np. pęsetą). Wszelkie wykwity pleśni również należy usuwać wraz z elementem zainfekowanym (np. liściem) odcinając nożyczkami.
  • ciekawostka:
najstarszy ekosystem w słoju ma obecnie 48 lat.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

idzie nowe

Moja pierwsza blogowa wymianka :)